top of page

A hyponatrémia valós veszély

Igen nagy felelősség a hidratáció és az elektrolitháztartás fenntartásának témájában SPORTOLÓKNAK tanácsot adni, mert az állóképességi SPORTOLÓKRA, hosszú távokat teljesítő atlétákra, kerékpárosokra és triatlonosokra SPORTEVÉKENYSÉG KÖZBEN leselkedő legnagyobb veszély a HIPONATRÉMIA, amelynek következményei akár végzetesek is lehetnek. Cikk 1. Cikk 2. Egy felkészült, edzett kerékpáros Iain O'May 2015. július 5-én a Frankfurti Ironman Európa Bajnokságon a célba érkezést követően összeesett, azonnal kórházba szállították, ahol két nappal később sajnos elhunyt. A halál oka agyi ödéma, amelynek kiváltója a HIPONATRÉMIA! Ez valódi tragédia, mert a szervezők remek, magas sótartalmú frissítőtermékekkel és optimális elektrolittartartalmú sportitalokkal gondoskodtak a megfelelő frissítésről az összes frissítőállomáson. Mi történt Iain-nel? Mi vezetett ehhez a tragikus eseményhez? Egyébként Iain mellett aznap, még további kilenc, a versenyen részt vett sportoló került kórházba hasonló okból!


Struggling athlete

A (hirtelen jött) nagy melegben az intenzív sporttevékenység során az izzadás fokozódik, mert az izmok által termelt hőt a szervezet csak fokozott mennyiségű izzadság elpárologtatásával képes leadni a környezetnek. Az izzadság főként vizet és elektrolitokat tartalmaz. Az elektrolitok elektromos töltéssel rendelkező ionok (nátrium, kálium, magnézium, klór és kalcium), amelyeknek nélkülözhetetlen szerepe van a normál sejtműködés fenntartásában, mint például a különböző anyagok transzportálása a sejten belülre és kívülre. A sejten belüli, és sejten kívüli folyadékterek ozmotikus egyensúlyát két ion biztosítja egyenlő arányban: a nátrium a sejten kívül, míg a kálium a sejten belül fordul elő. Az izzadtságban a két ion viszont már nem egyenlő arányban található: a nátrium akár tízszerese is lehet a káliuménak. Ez az egyenlőtlenség az izzadságban a szervezeten belüli ionegyensúly felborulásához vezet. Az egyensúlytalansági állapot sem az energiát adó tápanyagok, sem a víz, sem az információ áramlásának nem optimális. Amikor a vérünkben (a sejten kívüli, azaz extracelluláris folyadéktérben) a nátriumszint a normál 135-145 mmol/L alá esik hyponatrémiáról beszélünk. A nátriumveszteség mértéke, akárcsak az izzadás mennyisége egyénileg eltérő. A pusztán vízzel történő frissítés tovább csökkenti a vérplazma nátriumkoncentrációját, miközben a sejten belüli folyadéktér relatív ionkoncentrációja, azaz elsősorban káliumkoncentrációja megnő, mivel ebből az ionból lényegesen kevesebbet veszítünk az izzadás által. Ilyen esetben a szervezetbe jutatott víz az ozmotikus szabályok miatt a nagyobb ionkoncentráció felé, azaz a sejten belülre áramlik, amelynek következtében annak térfogata megnő, kialakul az ödéma, amely kevésbé súlyos esetben „csak” komoly teljesítménycsökkenést, súlyosabb esetben egészségkárosodást és akár halált is okozhat!


<i:am> sótabletta

Megmenthette volna Iain életét a sófogyasztás? A válasz IGEN! Fogyassz-e sportolós közben sót (ne konyhasót hanem sportolóknak készült komplex sókészítményt!)? A válasz IGEN! A tested jobban teljesít, ha korlátozod a sóbeviteled? A válasz NEM! Egyáltalán mihez képest korlátozod? Az izzadás általi veszteség mértékéhez képest? A túlzott bevitelhez képest? Mennyi a túlzott bevitel? Esetleg az American Heart Association által az átlagemberek számára ajánlott napi 1500mg nátriumhoz képest? Ennyi nátriumot egy közepesen edzett sportoló nyári melegben akár 1-1,5 óra alatt is elveszít!


1,878 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page